17 Ekim 2015 Cumartesi

AutoCad - Versiyon Sorunu - Versiyon Değiştirme

AutoCad projelerinde versiyon farklılıklarından dolayı projeyi açamama gibi bir durum sözkonusu olduysa yalnızca projenin çizildiği versiyon ve üstüyle ancak dosya açılabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için kaydetme ayarlarını değiştirerek düşük versiyonlardaki bir fotmatı seçip varsayılan haline getirmeniz gerekiyor. Sizin çizdiğiniz ve başkasının açamadığı dosyayı ise farklı kaydet diyerek düşük versiyonlardaki bir formatı seçmeniz gerekmektedir. 

AutoCad de

Align

Komutu

Bir çoğunuz Align komutunu ve işlevini biliyor olabilir. AutoCad in çok eski versiyonlarında bulunmayan bu komut dilediğimiz objeleri başka bir objeye ve istediğimiz bir açıya hizalamaya yarıyor. Ve aynı zamanda dilersek (çok bilinmeyen bir özelliği) hizaladığımız objeye göre oranlıyor.
Align Komutu

16 Ekim 2015 Cuma

AutoCAD - Tarama ve Alan Ölçme Problemleri (Hatch)(Area)

AutoCad de tarama yaparken bir çok kez başınıza gelmiştir; tarama yapmaya çalışırken yada alan ölçmek istersen Autocad istediğiniz şeyi yapamaz. Bunun bir kaç sebebi olabilir. Fakat en çok karşımıza çıkan sebep genellikle objelerimizin koordinat düzlemi üzerinde aynı yükseklikte bulunmuyor olmasıdır.

Hatch - Area

14 Ekim 2015 Çarşamba

AutoCad de Dilediğin Objeyi Rahatça Seç - Filter Komutu Nasıl Kullanılır?

Çok yoğun projelerde istediğiniz nesneleri teker teker seçmek yerine çok farklı yollar denemişsinizdir. Bazen layer ları kapatmak işinizi çözmeyebilir. Çünkü seçim kriterleriniz arasında farklı layerlarda çizilmiş objeler olabilir. Örneğin tüm yazıları kolayca seçmeyi denediniz mi ? Farklı boyularda farklı layerlar da bir sürü yazı olduğunu farzedelim. Siz boyutu 15 birim olanları seçebilir misiniz bir kalemde? Yada aynı isimli blok ları ?

Yapamıyorsanız yazımızın sonunda ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.


13 Ekim 2015 Salı

Outlook 2016 E-Posta Hesap Kurulumu ve Ayarları

Merhaba bu yazımıszda Outlook a mail adresinizi nasıl kullanabileceğinizi, hesap ayarlarınızı nasıl yapabileceğinizi tarif etmeye çalışacağım.

Outlook u yüklediğinizde sizi direkt olarak hesap açma kısmına yönlendirir.Yönlendirme olmadıysa aşağıdaki fotograftaki gibi hesap ekleme bölümüne girebiliriniz.
Outlok Hesap Ayarları


11 Ekim 2015 Pazar

Autocad de Çizgileri Birleştirme - PEDIT KOMUTU


Autocad de line ile yapılan çizimleri bazen tek çizgi haline getirmemiz gerekebilir. Polyline ile yapmadıgımızda ya herhangi bir polyline ile çizilmis bir çizgiyle birlestirecegiz yahut "PEDIT" komutunu kullanacagız. Hemen bir örnekle açıklayalım;
PEDIT KULLANMADAN ÖNCE